Introduction to Orienteering

Want Adventure, Fun, to look good or Keep fit?
Try our Introduction to Orienteering in November

What is Orienteering

Facebook

Recent Results

Wednesday 18 October
Western Park Winter League Event

Sunday 15 October
Burrough Hill

Sunday 17 September
Tunnel Woods Club Champs

Friday 25 August
Junior Summer League Table

Friday 25 August
Summer League Table

Wednesday 23 August
Bagworth Summer League Event

Friday 18 August
Sprint/Urban League Table

Thursday 17 August
Market Bosworth Summer League Event


Mailchimp Sign up to MailChimp

School Achievements

This page shows awards gained in relation to schools orienteering competitions over the past few years. To look at the results of a particular award select it from the drop down menu below and click submit.
If you have a query on any of the information displayed or any additional information please contact the .


Select award to show   


 

British Schools

Rother Valley

2017

14 October 2017

Score

B6 2nd Ben Glover Mountfield Lodge Primary
B9 1st Charlie Rennie Keswick School
G12-13 2nd Peta Jarvis Wyggeston & Queen Elizabeth
G7 1st Daisy Rennie Keswick School

British Schools

Sutton Park

2016

20 November 2016

Long Distance

B5 3rd Ben Glover Mountfield Lodge Primary
B8 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
G6 3rd Daisy Rennie Leicester Grammar Junior School

British Schools

Bagworth

2016

9 October 2016

Score

B10/11 1st Ethan Tebbutt Twycross House
B12/13 1st Finn Lydon Loughborough College
B5 2nd Daniel Glover Mountfield Lodge Primary
B8 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
G10/11 3rd Anna Barber De Lisle College
G10/11 2nd Imogen Wilson Groby Community College
G6 1st Daisy Rennie Leicester Grammar Junior School
G8 2nd Iona Moss Brookvale High School

British Schools

Sandringham Estate

2015

15 November 2015

Long Distance

B12 3rd Euan Tebbutt Twycross House
B13 3rd Tom Barber De Lisle College
B7 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
B9 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G11 1st Ashleigh Howells Loughborough High School
G5 2nd Daisy Rennie Leicester Grammar School
G6 3rd Libby Barber Hall Orchard

British Schools

Chobham Common

2015

10 October 2015

Score

B12/13 3rd Euan Tebbutt Twycross House
B7 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
B9 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G5 1st Daisy Rennie Leicester Grammar School

British Schools

Temple Newsam, Leeds

2014

16 November 2014

Long Distance

B12 3rd Tom Barber De Lisle
B5 1st Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
B8 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G5 2nd Libby Barber Hall Orchard

British Schools

Arrow Valley Park, Redditch

2014

11 October 2014

Score

B10/11 3rd Finn Lydon Winstanley
B12/13 3rd Tom Barber De Lisle College
B5 1st Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
B6 1st Charlie Rennie Leicester Grammar Junior School
B8 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G5 1st Libby Barber (&Heather Gr Hall Orchard

British Schools

Shipley Park, Derby

2013

17 November 2013

Long Distance

B5 2nd Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
B7 3rd Ethan Tebbutt Twycross House
G11 1st Hannah Cox Groby Community College
G9 1st Ashleigh Howells Loughborough High School

British Schools

Druridge Bay, Northumberland

2013

12 October 2013

Score

Y10/11 1st Hannah Cox Groby Community College
Yr 5 2nd Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
Yr 8 2nd Imogen Wilson Brookvale High School
Yr 8 3rd Ethan Tebutt Twycross House
Yr6 2nd Oscar Ferris St Pauls Woodhouse Eaves

British Schools

Delamere Forest

2012

18 November 2012

Long Distance

Year 10 1st Hannah Cox Groby Community College
Year 8 3rd Ashleigh Howells Loughborough High School

British Schools

Kingsbury Water Park

2012

7 October 2012

Score

Year 10/11 1st Hannah Cox Groby Community College
Year 12/13 1st Matthew Cox Groby Community College
Year 6 1st Ethan Tebbutt Twycross House
Year 7 3rd Imogen Wilson Brookvale High School
Year 8 1st Finn Lydon Winstanley
Year 8 3rd Ashleigh Howells Loughborough High School
Year 9 1st Nicholas Wilson Brookvale High School

British Schools

Scotland

2011

19 November 2011

Long Distance

Year 8 2nd Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Beaulieu

2011

8 October 2011

Score

Year 5 2nd Imogen Wilson Martinshaw Primary School
Year 7 2nd Finn Lydon Winstanley
Year 8 3rd Nicky Wilson Brookvale High School
Year 8 1st Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Broxbourne, Herts

2010

21 November 2010

Long Distance

Year 5 2nd Ethan Tebutt Twycross House

British Schools

Blackburn

2010

9 October 2010

Score

Year 5 2nd Ethan Tebbutt Twycross House
Year 7 3rd Nicholas Wilson Brookvale High School
Year 7 1st Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Essex

2009

11 October 2019

Score

Year 6 1st Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Hawley & Hornley, Camberley

2008

16 November 2008

Long Distance

Year 13 2nd Ben Windsor

British Schools

Sherwood Pines

2008

11 October 2018

Score

Year 5 1st Euan Tebbutt Twycross House

Chairman’s Trophy

County Hall

2013

18 April 2013

Most Improved Gabriel Rawlinson
Most Improved Matt Cox
Most Improved Tom Barber
Most Improved Anna Barber

Chairman’s Trophy

County Hall

2012

15 May 2012

Most Improved Matthew Cox
Most Improved Hannah Cox
Most Improved Finn Lydon

Chairman’s Trophy

County Hall

2011

5 May 2011

Most Improved Harriet Lawson
Most Improved Nathan Lawson
Most Improved Ethan Tebbutt

Chairman’s Trophy

County Hall

2010

6 May 2010

Developing School Sports Association 2nd LEIOC
Most Improved Harriet Lawson
Most Improved Abigail Leake
Most Improved Ethan Tebbutt
Most Improved Simon West

Chairman’s Trophy

County Hall, Glenfield

2009

5 May 2009

Leicestershire Schools Sports Association 1st LEIOC
Most Improved Imogen Wilson
Most Improved Euan Tebbutt
Most Improved James Gath

Chairman’s Trophy

County Hall, Glenfield

2008

1 May 2008

Most Improved Nicholas Wilson
Most Improved Harriet Lawson

County Schools

Donisthorpe

2011

22 May 2011

Long Distance

Year 7/8 1st Michael Parkhouse

County Schools

The Outwoods

2010

18 June 2010

Long Distance

Team Yr 5/6 1st Rutland
Year 5/6 1st Dominic Leake &Thomas Mid
Yr 7/8 1st Yasmin Gibson
Yr 7/8 1st Tom Cameron

County Schools

The Outwoods

2010

18 June 2010

Team

Yr 7/8 1st Oadby & Wigston

County Schools

2009

Year 5/6 1st Ellen Machin & Hannah Pil
Year 5/6 1st Melton & Belvoir SSP
Year 7/8 1st Oadby & Wigston SSP
Year 7/8 Boys 1st Reece Williams
Year 7/8 Girls 1st Rachel Borrows