What is Orienteering

Facebook

Recent Results


Mailchimp Sign up to MailChimp

Roll of Honour

This page shows awards related to the Leicestershire Orienteering Club over the past few years. To look at the results of a particular award select it from the drop down menu below and click submit.
If you have a query on any of the information displayed or any additional information please contact the .


Select award to show   


 

British Championships

High Dam Lake District

2017

6 May 2017

Long Distance

M18E 3rd Finn Lydon

British Championships

Lake District

2017

7 May

Relay

Ad Hoc Relay 2nd Charlie, Ben HardyJohn W

British Championships

Leith Hill

2016

12 June

Long Distance

W10 2nd Daisy Rennie

British Championships

Olympic Park, London

2016

11 June 2016

Sprint Distance

W16 2nd Ashleigh Howells
W35 3rd Liz Heaton

British Championships

Bradenham & Nap Hill

2015

10 May

Middle Distance

M10 1st Harrington Leake

British Championships

Middleton Park

2015

28 February 2015

Night

M18L 3rd Euan Tebbutt

British Championships

Lake District

2015

6 April 2015

Relay

M48- 3rd Ethan & Euan Tebbutt Finn

British Championships

Aldershot

2015

9 May 2015

Sprint

M10 1st Harrington Leake
M16 3rd Finn Lydon

British Championships

Brereton Spurs

2014

7 September 2014

Middle Distance

M80 1st Don Moir

British Championships

Keele University

2014

6 September 2014

Sprint Distance

M10 3rd Ben Hardy

British Championships

Tywell Hills

2014

21 March 2015

TrailO

Junior 1st Emma Phillips

British Championships

Winterfold

2013

4 May 2013

Long Distance

M80 3rd Don Moir

British Championships

Stanton Moor

2013

21 April 2013

Middle Distance

M14 2nd Finn Lydon
M80 2nd Don Moir

British Championships

Tankersley, Sheffield

2013

9 February 2013

Night

M20 2nd Simon Bradbury

British Championships

Loughborough University

2013

20 April 2013

Sprint Distance

M14 1st Finn Lydon
W16 2nd Hannah Cox

British Championships

Strenshall Common

2012

25 March 2012

Middle Distance

M14 3rd Euan Tebbutt

British Championships

York University

2012

24 March 2012

Sprint

M14 3rd Finn Lydon
M70 3rd Peter Leake

British Championships

Cannock Chase

2010

1 May 2010

Long Distance

M70 3rd Peter Leake

British Championships

New Beechenhurst

2009

3 May 2019

Elite Long Distance

W18 1st Mairead Rocke

British Championships

Cademan & Thringstone Woods

2009

10 May 2009

Middle Distance

M10 2nd Dominic Leake
M10 3rd Nicky Wilson
W10 2nd Imogen Wilson

British Championships

Mychett & Congo Stream

2009

24 January 2009

Night

M20E 1st Ben Windsor

British Orienteering

Swansea

2014

18 April 2014

Mapping

Chitchester Trophy 1st Peter Hornsby

British Orienteering

Belfast

2011

24 April 2011

Club of the Year 2011

1st Leicestershire Orienteeri

British Orienteering

Devon

2010

3 April 2010

Club of the Year

2nd LEIOC

British Orienteering

North East

2009

11 April 2009

Club of the Year

2nd LEIOC

British Schools

Sutton Park

2016

20 November 2016

Long Distance

B5 3rd Ben Glover Mountfield Lodge Primary
B8 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
G6 3rd Daisy Rennie Leicester Grammar Junior School

British Schools

Bagworth

2016

9 October 2016

Score

B10/11 1st Ethan Tebbutt Twycross House
B12/13 1st Finn Lydon Loughborough College
B5 2nd Daniel Glover Mountfield Lodge Primary
B8 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
G10/11 3rd Anna Barber De Lisle College
G10/11 2nd Imogen Wilson Groby Community College
G6 1st Daisy Rennie Leicester Grammar Junior School
G8 2nd Iona Moss Brookvale High School

British Schools

Sandringham Estate

2015

15 November 2015

Long Distance

B12 3rd Euan Tebbutt Twycross House
B13 3rd Tom Barber De Lisle College
B7 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
B9 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G11 1st Ashleigh Howells Loughborough High School
G5 2nd Daisy Rennie Leicester Grammar School
G6 3rd Libby Barber Hall Orchard

British Schools

Chobham Common

2015

10 October 2015

Score

B12/13 3rd Euan Tebbutt Twycross House
B7 1st Charlie Rennie Leicester Grammar School
B9 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G5 1st Daisy Rennie Leicester Grammar School

British Schools

Temple Newsam, Leeds

2014

16 November

Long Distance

B12 3rd Tom Barber De Lisle
B5 1st Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
B8 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G5 2nd Libby Barber Hall Orchard

British Schools

Arrow Valley Park, Redditch

2014

11 October

Score

B10/11 3rd Finn Lydon Winstanley
B12/13 3rd Tom Barber De Lisle College
B5 1st Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
B6 1st Charlie Rennie Leicester Grammar Junior School
B8 1st Ethan Tebbutt Twycross House
G5 1st Libby Barber (&Heather Gr Hall Orchard

British Schools

Shipley Park, Derby

2013

17 November 2013

Long Distance

B5 2nd Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
B7 3rd Ethan Tebbutt Twycross House
G11 1st Hannah Cox Groby Community College
G9 1st Ashleigh Howells Loughborough High School

British Schools

Druridge Bay, Northumberland

2013

12 October 2013

Score

Y10/11 1st Hannah Cox Groby Community College
Yr 5 2nd Harrington Leake St Pauls Woodhouse Eaves
Yr 8 3rd Ethan Tebutt Twycross House
Yr 8 2nd Imogen Wilson Brookvale High School
Yr6 2nd Oscar Ferris St Pauls Woodhouse Eaves

British Schools

Delamere Forest

2012

18 November 2012

Long Distance

Year 10 1st Hannah Cox Groby Community College
Year 8 3rd Ashleigh Howells Loughborough High School

British Schools

Kingsbury Water Park

2012

7 October 2012

Score

Year 10/11 1st Hannah Cox Groby Community College
Year 12/13 1st Matthew Cox Groby Community College
Year 6 1st Ethan Tebbutt Twycross House
Year 7 3rd Imogen Wilson Brookvale High School
Year 8 3rd Ashleigh Howells Loughborough High School
Year 8 1st Finn Lydon Winstanley
Year 9 1st Nicholas Wilson Brookvale High School

British Schools

Scotland

2011

19 November 2011

Long Distance

Year 8 2nd Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Beaulieu

2011

8 October 2011

Score

Year 5 2nd Imogen Wilson Martinshaw Primary School
Year 7 2nd Finn Lydon Winstanley
Year 8 3rd Nicky Wilson Brookvale High School
Year 8 1st Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Broxbourne, Herts

2010

21 November 2010

Long Distance

Year 5 2nd Ethan Tebutt Twycross House

British Schools

Blackburn

2010

9 October 2010

Score

Year 5 2nd Ethan Tebbutt Twycross House
Year 7 3rd Nicholas Wilson Brookvale High School
Year 7 1st Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Essex

2009

11 October 2019

Score

Year 6 1st Euan Tebbutt Twycross House

British Schools

Hawley & Hornley, Camberley

2008

16 November 2008

Long Distance

Year 13 2nd Ben Windsor

British Schools

Sherwood Pines

2008

11 October 2018

Score

Year 5 1st Euan Tebbutt Twycross House

Chairman’s Trophy

County Hall

2013

18 April 2013

Most Improved Matt Cox
Most Improved Tom Barber
Most Improved Anna Barber
Most Improved Gabriel Rawlinson

Chairman’s Trophy

County Hall

2012

15 May 2012

Most Improved Finn Lydon
Most Improved Matthew Cox
Most Improved Hannah Cox

Chairman’s Trophy

County Hall

2011

5 May 2011

Most Improved Nathan Lawson
Most Improved Harriet Lawson
Most Improved Ethan Tebbutt

Chairman’s Trophy

County Hall

2010

6 May 2010

Developing School Sports Association 2nd LEIOC
Most Improved Harriet Lawson
Most Improved Simon West
Most Improved Ethan Tebbutt
Most Improved Abigail Leake

Chairman’s Trophy

County Hall, Glenfield

2009

5 May 2009

Leicestershire Schools Sports Association 1st LEIOC
Most Improved James Gath
Most Improved Euan Tebbutt
Most Improved Imogen Wilson

Chairman’s Trophy

County Hall, Glenfield

2008

1 May 2008

Most Improved Nicholas Wilson
Most Improved Harriet Lawson

Club Awards

Kirby Muxloe

2016

4 March 2017

Clock Trophy 1st Iain Phillips
President’s Salver 1st TBC
Thelma Spalton Trophy 1st Tracey Brookes
Tiger Trophy 1st Laurie Fluck

Club Awards

Kirby Muxloe

2015

5 March 2016

Clock Trophy John Worth
President’s Salver Ursula Williamson
Thelma Spalton Vet Women Julie Ferris
Tiger Trophy Bob Haskins

Club Awards

2015

October 2015

Rising Star

Harrington Leake

Club Awards

Kirby Muxloe Golf Club

2014

7 March 2015

Clock Trophy 1st Iain Phillips
President’s Salver Tracey Brookes
Thelma Spalton Trophy 1st Alison Hardy
Tiger Trophy 1st Birthe Richter-Wilson

Club Awards

Maybury

2014

5 October 2014

Rising Star

Junior 1st Euan Tebbutt

Club Awards

Kirby Muxloe Golf Club

2013

1 March 2014

Clock Trophy 1st Steve Edgar
President’s Salver 1st Roger Phillips
Tiger Trophy Kevin Bradley

Club Awards

2013

23 September 2013

Rising Star

Hannah Cox

Club Awards

Kirby Muxloe Golf Club

2012

16 March 2013

Clock Trophy 1st Trish Lydon
President’s Salver 1st Howard Alcock
Thelma Spalton Trophy 1st Trish Lydon
Tiger Trophy 1st Iain Tebbutt

Club Awards

Spring Cottage

2012

15 September 2012

Rising Star

1st Matthew Cox

Club Awards

Kirby Muxloe Golf Club

2011

3 March 2012

Clock Trophy 1st Steve Edgar
President’s Salver 1st Steve Edgar
Thelma Spalton Vet Women 1st tba
Tiger Trophy 1st Chris Phillips

Club Awards

Spring Cottage

2011

17 September 2011

Rising Star

1st Finn Lydon

Club Awards

Kirby Muxloe Golf Club

2010

27 November 2010

Clock Trophy 1st Mark Hardy
President’s Salver 1st Peter Hornsby
Special Achievements Peter Leake
Special Achievements John Marriott
Thelma Spalton Vet Women Alison Hardy
Tiger Trophy 1st Roger Edwards

Club Awards

Stanton Under Bardon

2010

2 October 2010

Rising Star

Junior Ethan Tebbutt

Club Awards

Kirby Muxloe Golf Club

2009

28 November 2009

Clock Trophy Rachel Simonetti
President’s Salver 1st Roger Edwards
Thelma Spalton 1st To add
Tiger Trophy Irene Marriott

Club Awards

Forest Hill Golf Club

2008

6 December 2008

Clock Trophy Bob Haskins
National Forest Trophy Ben Windsor
President’s Salver Judith Holt
Thelma Spalton Trophy Judith Holt
Tiger Trophy 1st to add

Club Champions

Bagworth

2016

29 October

Long Distance

Golden Boot 1st Jamie Rennie
Intermediate Boys 1st Charlie Rennie
Junior Boys 1st Harrington Leake
Junior Girls 1st Libby Barber
Junior Men 1st Ethan Tebbutt
Junior Women 1st Imogen Wilson
Minor Girls 1st Robyn Jarvis
Open 1st Euan Tebbutt
Open Women 1st Alison Hardy
Vet Men 1st Roger Edwards
Vet Women 1st Felicity Manning

Club Champions

Hicks Lodge

2015

18 October

Long Distance

Golden Boot 1st Ian Howells
Intermediate Boys 1st Ethan Tebbutt
Intermediate Girls 1st Daisy Herd
Junior Boys 1st Charlie Rennie
Minor Boys 1st Daniel Stothard
Minor Girls 1st Daisy Rennie
Open 1st Howard Alcock
Open Women 1st Hannah Cox
Senior Girls 1st Imogen Wilson
Vet Men 1st Glynn Smith
Vet Women 1st Molly Smith

Club Champions

Maybury

2014

5 October 2014

Long Distance

Golden Boot 1st Tom Barber
Intermediate Boys 1st Felix Miskin-Young
Intermediate Girls 1st Anna Barber
Junior Boys 1st Charlie Rennie
Minor Boys 1st Harrington Leake
Minor Girls 1st Flora Miskin-Young
Open Men 1st Howard Alcock
Open Women 1st Alison Hardy
Senior Boys 1st Tom Barber
Vet Men 1st Simon Ford
Vet Women 1st Sue Bicknell

Club Champions

Sence Valley

2013

21 September 2013

Long Distance

Golden Boot 1st Matt Cox
M10 1st Ben Hardy
M12 1st Ethan Tebbutt
M18 1st Matt Cox
Open 1st Howard Alcock
Open Women 1st Alison Hardy
Over 60 1st Roger Edwards
Over 60 Women 1st June Cole
W12 1st Daisy Herd
W14 1st Gabriel Rawlinson

Club Champions

Spring Cottage

2012

15 September 2012

Long Distance

Golden Boot 1st Frazer Alcock
M10 1st Jack Negus
M12 1st Ethan Tebbutt
M14 1st Frazer Alcock
M16/M18 1st Simon West
Open 1st Angus Shedden
Open Women 1st Alison Hardy
Over 60 1st Simon Ford
W10 1st Reed Lydon
W12 1st Ashleigh Howells
W14 1st Gabriel Rawlinson
W16/W18 1st Naomi Law

Club Champions

Spring Cottage

2011

17 September 2011

Long Distance

M10 1st Ethan Tebbutt
M14 1st Euan Tebbutt
Open 1st Angus Shedden
Open 1st Alison Hardy
Over 60 1st Roger Edwards
W10 1st Daisy Herd
W12 1st Imogen Wilson

Club Champions

Stanton Under Bardon

2010

2 October 2010

Long Distance

M10 1st Ethan Tebbutt
Open 1st Roger Phillips
Open 1st Alison Hardy
Over 60 1st Roger Edwards
Over 60 1st June Cole
Under 14 1st Finn Lydon
W10 1st Imogen Wilson

Club Champions

Wakerley Woods

2009

8 November 2009

Blue 1st Simon Ford
Green 1st Alison Hardy

Club Champions

Charnwood Forest South

2008

12 October 2008

Blue 1st Ben Windsor
Green 1st Ursula Williamson

Club Champions

Carsington Pastures

2007

30 September 2007

Blue 1st Roger Edwards
Green 1st Judith Holt

Club League

Kirby Muxloe Golf Club

2010

27 November 2010

EM League Events

Junior 1st Daniel Parsons
Ladies Alison Hardy
Men Roger Edwards

Club League

2009

Junior 1st Daniel Parsons
Men 1st Max Cole
Women 1st Alison Hardy

Club League

2008

Junior 1st Ben Windsor
Men 1st David Bray
Women 1st Alison Hardy

Club League

2007

Junior 1st Ben Windsor
Men 1st Chris Bosley
Women 1st Mary Boothroyd

County Awards

2009

Individual Participation Dominic Leake
Individual Sportsman Nathan Lawson
Most Valuable Performer Harriet Lawson
Team Fair Play Abington High School Year
Volunteer James Gath

County Schools

Donisthorpe

2011

22 May 2011

Long Distance

Year 7/8 1st Michael Parkhouse

County Schools

The Outwoods

2010

18 June 2010

Long Distance

Team Yr 5/6 1st Rutland
Year 5/6 1st Dominic Leake &Thomas Mid
Yr 7/8 1st Yasmin Gibson
Yr 7/8 1st Tom Cameron

County Schools

The Outwoods

2010

18 June 2010

Team

Yr 7/8 1st Oadby & Wigston

County Schools

2009

Year 5/6 1st Ellen Machin & Hannah Pil
Year 5/6 1st Melton & Belvoir SSP
Year 7/8 1st Oadby & Wigston SSP
Year 7/8 Boys 1st Reece Williams
Year 7/8 Girls 1st Rachel Borrows

East Midland Championships

Wakerley Woods

2016

27 November 2016

Long Distance

M12 1st Ben Hardy
M14 1st Charlie Rennie
M18 1st Finn Lydon
M40 1st Roger Phillips
M65 1st Roger Edwards
M70 1st Simon Ford
M75 1st David Anderson
M80 1st Don Moir
W10 1st Daisy Rennie
W16 1st Jessica Dring-Morris
W35 1st Liz Heaton
W50 1st Alison Hardy

East Midland Championships

Clumber Park

2016

7 February 2016

Score

M16 1st Ethan Tebbutt
Open 1st Hannah Cox

East Midland Championships

Birchen Edge

2015

29 November 2015

Long Distance

M10 1st Harrington Leake
M12 1st Charlie Rennie
M18 1st Tom Barber
M70 1st Glynn Smith
M75 1st David Anderson
W10 1st Daisy Rennie
W21 1st Liz Heaton
W45 1st Alison Hardy

East Midland Championships

Grace Dieu

2014

6 April

Middle Distance

M10 1st Ben Hardy
M12 1st Oscar Ferris
M14 1st Ethan Tebbutt
M16 1st tom Barber
M18 1st Finn Lydon
M20 1st Matt Cox
M35 1st Roger Phillips
M40 1st Howard Alcock
M50 1st Ian Howells
M60 1st Roger Edwards
M70 1st Simon Ford
M75 1st David Anderson
W18 1st Hannah Cox
W21 1st Liz Heaton
W45 1st Alison Hardy
W55 1st Julie Starkey

East Midland Championships

Spring Cottage

2013

24 November 2013

Long Distance

M10 1st Ben Hardy
M12 1st Ethan Tebbutt
M14 1st Nick Wilson
M35 1st Roger Phillips
W14 1st Gabriel Rawlinson
W60 1st Felicity Manning

East Midland Championships

Eyam

2012

25 November 2012

Long Distance

M10 1st Ben Hardy
M12 1st Ethan Tebbutt
M14 1st Finn Lydon
M65 1st Glynn Smith
W14 1st Gabriel Rawlinson
W16 1st Hannah Cox

East Midland Championships

Cademan Woods

2011

3 April 2011

Long Distance

M10 1st Ethan Tebbutt
M12 1st Nicky Wilson
M14 1st Euan Tebbutt
M35 1st Roger Phillips
M60 1st Roger Edwards
M70 1st Peter Leake

East Midland Championships

Blidworth Woods

2010

7 February 2010

Long Distance

M10 1st Ethan Tebbutt
M12 1st Euan Tebbutt
M60 1st Roger Edwards
M70 1st David Anderson
M75 1st Donald Moir
W10 1st Imogen Wilson
W40 1st Alison Hardy

East Midland Championships

Clumber Park

2009

1 February 2009

Long Distance

M10 1st Ethan Tebbutt
M70 1st Peter Leake
M75 1st Don Moir

East Midland Championships

Wakerley

2008

27 April 2008

Long Distance

M10 1st Nicholas Wilson
M60 1st Chris Bosley
M65 1st Peter Leake
M75 1st Donald Moir
W40 1st Alison Hardy
W45 1st Ursula Williamson
W75 1st Shirley Moir

East Midland Championships

2007

Long Distance

M20 1st Chris Williamson
M60 1st Chris Bosley
M70 1st Peter Leake
W21 1st Mairead Rocke
W70 1st Shirley Moir

East Midlands League

Beacon Hill

2016

19 February

Long Distance

Blue 2nd Alison Hardy
Brown 2nd Liz Heaton
Brown 1st Tracey Brookes
Green 1st Roger Edwards
Light Green 1st Charlie Rennie
Orange 3rd Helen Rennie
Orange 3rd Harrington Leake
Short Green 1st David Bray
White 1st George Rennie
Yellow 3rd Adam Concannon
Yellow 1st Daisy Rennie
Yellow 2nd Robyn Jarvis
Yellow 2nd Ben Glover

East Midlands League

Clumber Park

2015

7 February 2016

Long Distance

Green 1st Simon Ford
Orange 1st Harrington Leake
Short Green 1st Kevin Gallagher
White 1st Daisy Rennie
Yellow 1st Adam Concannon

East Midlands League

Matllock

2015

15 November 2015

Urban

Junior Women 1st Ashleigh Howells

East Midlands League

Oakwood, Derby

2014

16 November 2014

Urban

WJ 1st Ashleigh Howells

East Midlands League

Groby

2014

1 March 2015

Various

Brown -Women 1st Hannah Cox
Green -Men 1st Simon Ford
Short Green -Men 1st Kevin Gallagher
Yellow Men 1st Harrington Leake
Yellow Women 1st Libby Barber

East Midlands League

Last event

2013

30 November 2013

Urban

Junior Boys 1st Nick Wilson

East Midlands League

2013

25 January 2014

Various

Blue – Men 1st Glynn Smith
Blue – Women 1st Alison Hardy
Green – Women 1st Hannah Cox
Green -Men 1st Simon Ford
Light Green – Men 1st Ethan Tebbutt
White – Women 1st Libby Barber
Yellow Men 1st Ben Hardy

East Midlands League

Charnwood Forest South

2012

20 January 2013

Various

Blue Men 1st Glynn Smith
Blue Men 1st Roger Edwards
Green Men 1st Peter Leake
Light Green Women 1st Hannah Cox
Orange Men 1st Ethan Tebbutt

East Midlands League

Blidworth

2011

22 January 2012

Blue – Men 1st Roger Edwards
Blue – Women 1st Alison Hardy
Light Green – Men 1st Finn Lydon
Orange – Men 1st Ethan Tebbutt

East Midlands League

Sherwood Pines

2010

13 February 2011

Blue – Men 1st Roger Edwards
Green – Men 1st David Bray
Light Green – Men 1st Euan Tebbutt
Yellow – men 1st Ethan Tebbutt
Yellow – Women 1st Imogen Wilson

East Midlands League

2009

Blue – men 1st Simon Ford
Green – men 1st Donald Moir
Orange – men 1st Euan Tebbutt
White – men 1st Ethan Tebbutt
Yellow – men 1st Nicholas Wilson

East Midlands League

2008

Blue – men 1st Roger Edwards
Blue – women 1st Alison Hardy
Brown – men 1st David Bray
White – men 1st Ethan Tebbutt
White – women 1st Imogen Wilson
Yellow – men 1st Nicholas Wilson

East Midlands League

2007

Blue – men 1st Roger Edwards
Blue – women 1st Ursula Williamson
Brown – men 1st Chris Bosley
Green – men 1st David Anderson
Light Green 1st Gary Boothroyd
White – men 1st Euan Tebbutt

Jan Kjellstrom Trophy

Ambersham Common

2017

15 April 2017

Middle Distance

M12A 2nd Harrington Leake

Jan Kjellstrom Trophy

Day 3

2017

16 April 2017

Pre 0

Junior Women 3rd Emma Phillips

Jan Kjellstrom Trophy

Pippingford

2017

17 April 2017

Relays

Junior 3rd Charlie, Daisy Rennie, Be

Jan Kjellstrom Trophy

Brunel University

2017

14 April 2017

Sprint Distance

M18E 3rd Finn Lydon
W12 3rd Daisy Rennie
W50 2nd Alison Hardy

Jan Kjellstrom Trophy

Wass Kilnsey Moor

2016

Long Distance

W10 1st Daisy Rennie

Jan Kjellstrom Trophy

Ampleforth College

2016

26 March 2016

Pre 0

Elite 2nd Iain Phillips
Elite Junior 3rd Emma Phillips

Jan Kjellstrom Trophy

Leeds University

2016

25 March 2016

Sprint Distance

W10 3rd Daisy Rennie
W35 3rd Liz Heaton

Jan Kjellstrom Trophy

Lake District

2015

5 April 2015

Long

M10 1st Harrington Leake

Jan Kjellstrom Trophy

Lancaster University

2015

3 April 2015

Sprint

M10 1st Harrington Leake
W18 2nd Hannah Cox

Jan Kjellstrom Trophy

Lake District

2015

4 April 2015

TrailO

Junior 2nd Emma Phillips

Jan Kjellstrom Trophy

South Wales

2014

20 April 2014

Long Distance

M70 2nd Simon Ford
M80 1st Don Moir

Jan Kjellstrom Trophy

South Wales

2014

18 April 2014

Sprint Distance

M10 2nd Ben Hardy
W18 3rd Hannah Cox

Jan Kjellstrom Trophy

Hambleden & Cold Ash

2013

31 March 2013

Long Distance

M80 3rd Don Moir

Jan Kjellstrom Trophy

Whiteknights Reading

2013

29 March 2013

Sprint Distance

W16 3rd Hannah Cox

Jan Kjellstrom Trophy

Northern Ireland

2011

11 April 2011

Sprint Distance

M60 3rd Roger Edwards

Jan Kjellstrom Trophy

Detchant Shiellow Greensheen Hill & Cockenheugh

2009

12 April 2009

Long Distance

W18E 2nd Mairead Rocke

Jan Kjellstrom Trophy

Kyloe

2009

11 April 2009

Middle Distance

W18E 1st Mairead Rocke

Jan Kjellstrom Trophy

Newcastle

2009

10 April 2009

Sprint

W18E 1st Mairead Rocke

Joan George Trophy

Martinshaw Woods

2016

11 September 2016

2nd Fantastic Foxes

Joan George Trophy

South Downs

2015

21 September

Peter Palmer Relay

1st Purple Rain

Joan George Trophy

Walesby

2014

14 September

Peter Palmer Relay

1st Leicestershire Young Juni

Joan George Trophy

Sutton Park

2012

9 September 2012

Relay

3rd Leicestershire Orienteeri

Midland Championships

Bentley Woods

2017

25 March 2017

Long Distance

M10 1st George Rennie
M14 1st Charlie Rennie
M18 1st Finn Lydon
M40 1st Stehpen Chafer
M65 1st Roger Edwards
M80 1st Don Moir
W12 1st Daisy Rennie
W35 1st Liz Heaton

Midland Championships

Sherwood Forest

2016

28 February 2016

Long Distance

M40 1st Roger Phillips
W10 1st Daisy Rennie
W50 1st Julie Ferris

Midland Championships

Longshaw

2014

26 October 2014

Long Distance

M14 1st Ethan Tebbutt
M45 1st Howard Alcock
M75 1st Peter Leake
W10 1st Libby Barber
W18 1st Hannah Cox
W45 1st Alison Hardy

Midland Championships

Budby

2013

3 February 2013

Long Distance

M12 1st Ethan Tebbutt
M14 1st Finn Lydon
M20E 1st Simon Bradbury
W16 1st Hannah Cox
W45 1st Trish Lydon

Midland Championships

Belvoir Castle

2010

21 March 2010

Long Distance

M70 1st Peter Leake

Midland Championships

Beaudesert

2009

13 December 2009

Long Distance

W20 1st Mairead Rocke
W55 1st Judith Holt

Midland Championships

Budby

2008

10 February 2008

Long Distance

M75 1st Don Moir
W21 1st Mairead Rocke

Midland Championships

Rowney Warren

2008

29 November 2008

Night

M55 1st Peter Hornsby

Midland Championships

Salcey Forest

2007

28 October 2007

Long Distance

M60 1st Chris Bosley
W21 1st Mairead Rocke
W70 1st Shirley Moir

Midlands Championships

Foxley & Garnstone Woods

2012

11 March 2012

Long Distance

M12 1st Ethan Tebbutt

Midlands Championships

Sheringham

2011

20 February 2011

Long Distance

M12 1st Dominic Leake
M75 1st Don Moir

National Forest

2010

31 December 2010

1st Ben Windsor

Score Cup

Glenfield Urban

2016

7 August 2016

Open 1st Andy Glover

Score Cup

Hicks Lodge

2015

25 July 2015

Open 1st Jamie Sutherland

Score Cup

Kirby Muxloe Golf Club

2014

7 March 2015

1st Alastair Paterson

Score Cup

Kirby Muxloe Golf Club

2013

1 March 2013

1st Ian Wilson

Score Cup

The Outwoods

2012

5 August 2012

60 min

Open 1st Angus Shedden

Score Cup

Willesley

2011

21 August 2011

Score

1st Howard Alcock

Score Cup

Bagworth

2010

1 August 2010

60 Min

1st Iain Tebbutt

Score Cup

Fosse Meadows

2009

13 September 2009

45 Mins 1st Roger Phillips

Score Cup

Grange & Battram Woods

2008

21 September 2008

60 Mins 1st Roger Edwards

Score Cup

Snibston Discovery Park

2007

9 September 2007

60 Mins 1st Ben Windsor

Score Cup

2006

26 September 2006

60 Mins 1st

Summer League

Heather St Johns

2016

24 August

Best Use of Area 1st Ursula Williamson
Junior Men 1st Euan Tebbutt
Junior Men Sprint 1st Charlie Rennie
Junior Women Sprint 1st Hannah Cox

Summer League

Kirby Muxloe

2016

4 March

Open 1st Edward De Sallis Young
Sprint 1st Robert Haskins
Unhandicapped 1st Andrew Ward
Women 1st Liz Heaton

Summer League

Heather Football Club

2015

20 August 2015

Best use of area 1st Howard Alcock
Junior Boys 1st Euan Tebbutt

Summer League

Kirby Muxloe Golf Club

2015

5 March 2016

Open 1st Roger Edwards
Open Unhandicapped 1st Roger Phillips
Open Urban/ Sprint 1st Roger Edwards
Senior Women 2nd Hannah Cox
Senior Women Urban /sprint 1st Jane Dring-Morris

Summer League

Heather Football Club

2015

20 August 2015

Urban/ Sprint

Junior Boys 1st Ethan Tebbutt
Junior Girls 1st Hannah Cox

Summer League

Moira Village Hall

2014

21 September 2014

Junior Men 1st Tom Barber

Summer League

Kirby Muxloe Golf Club

2014

7 March 2015

Ladies 1st Hannah Cox
Open 1st Bob Haskins
Unhandicapped 1st Howard Alcock
Urban Sprint 1st Howard Alcock

Summer League

Donisthorpe

2013

29 August 2013

Junior 1st Matt Cox
Junior 1st Hannah Cox
Open 1st Roger Edwards
Senior 1st Hannah Cox
Unhandicapped 1st Matt Cox
Urban/ Sprint 1st Roger Edwards

Summer League

Kirby Muxloe Golf Club

2012

16 March 2013

Junior 1st Hannah Cox
Junior 1st Finn Lydon
Open 1st Howard Alcock
Open 1st Hannah Cox
Open Unhandicapped 1st Howard Alcock
Urban sprint 1st Howard Alcock

Summer League

Griffin Swithland

2011

31 August 2011

Junior 1st Euan Tebbutt
Junior Newcomer 1st Hannah Cox
Ladies 1st Alison Hardy
Open 1st Iain Tebbutt
Open Unhandicapped 1st Iain Tebbutt
Urban/ Sprint Series 1st Angus Shedden

Summer League

Burbage

2010

1 September 2010

Junior 1st James Gath
Junior Girl 1st Abigail Leake
Ladies 1st Ursula Williamson
Overall 1st Roger Edwards
Overall no handicap 1st Roger Phillips
Urban/ Sprint Series 1st Roger Phillips

Summer League

2009

Junior 1st Euan Tebbutt
Overall 1st Roger Edwards
Women 1st Alison Hardy

Summer League

2008

Junior 1st James Hornsby
Junior u-14 1st Dominic Leake
Overall 1st Peter Hornsby
Women 1st Alison Hardy

Summer League

2007

Junior 1st James Hornsby
Junior u-14 1st Dominic Leake
Overall 1st Chris Bosley
Women 1st Alison Hardy

UK Urban League

2016

30 November 2016

Junior Women 1st Ashleigh Howells

UK Urban League

2015

Junior Women 1st Imogen Wilson

UKOL Individual League

2016

Mixed

W20 3rd Hannah Cox
W35 2nd Liz Heaton

Winter League

Kirby Muxloe

2017

4 March 2017

Open 1st tbc

Winter League

Kirby Muxloe

2016

5 March 2016

Junior Men 1st Euan Tebbutt
Open 1st Howard Alcock
Open Women 1st Tracey Brookes

Winter League

Kirby Muxloe Golf Club

2015

7 March 2015

Junior 1st Ethan Tebbutt
Open 1st Euan Tebbutt
Women 1st Tanya Taylor

Winter League

Kirby Muxloe Golf Club

2014

1 March 2013

Junior 1st Ethan Tebbutt
Open 1st Howard Alcock
Open Women 1st Tracey Brookes

Winter League

Kirby Muxloe Golf Club

2013

16 March 2013

Junior 1st Nicholas Wilson
Open 1st Roger Edwards
Women 1st Ursula Williamson

Winter League

Kirby Muxloe Golf Club

2012

3 March 2012

Junior 1st Finn Lydon
Ladies 1st Tanya Taylor
Open 1st Roger Edwards

Winter League

2011

22 February 2011

Junior 1st Euan Tebbutt
Ladies 1st Ursula Williamson
Open 1st Iain Tebbutt

Winter League

Kirby Muxloe Golf Club

2010

27 November 2011

Junior Nicholas Wilson
Ladies Liz Phillips
Open Simon Ford

Winter League

2009

Junior 1st James Gath
Overall 1st Roger Edwards
Women 1st Alison Hardy

Winter League

2008

Junior 1st Ben Windsor
Overall 1st Peter Hornsby
Women 1st Alison Hardy

Winter League

2007

Junior 1st James Hornsby
Overall 1st Peter Hornsby
Women 1st Ursula Williamson

Yvette Baker Trophy

Happy Herts Wormley Woods

2016

3 July 2016

Final

7th Place

Yvette Baker Trophy

Nottingham University

2015

5 July 2015

Final (Sprint style)

5th place

Yvette Baker Trophy

Capite Woods, Sussex

2014

6 July

Long Distance

Team 4th

Yvette Baker Trophy

Belton

2013

7 July 2013

Long Distance

Team 5th

Yvette Baker Trophy

Collingbourne

2012

Long Distance

Junior Team 4th Leicestershire Orienteeri